Tiistaista 7.2. lähtien Prisma Kuusamossa asiakas itse voi skannata ja kerätä ostokset suoraan ostoskassiin jo myymälää kiertäessä. Näin kassalla asiointia saadaan sujuvoitettua, kun ostoksia ei enää tarvitse pakata ostoskärrystä tai -korista kassiin kassalla.
Kerää ja skannaa -palvelussa asiakas asioi myymälässä erillisellä käsiskannerilla, jonka saa otettua käyttöön S-Etukorttia näyttämällä sisäänkäynnillä olevalla skannerikalusteen lukijalla. Ensimmäisellä kerralla hyväksytään käyttöehdot, seuraavilla pelkkä S-Etukortin vilautus vapauttaa käsiskannerin. Asiakas skannaa kaikki ostamansa tuotteet ja pakkaa ne jo ostoskierroksen aikana ostoskasseihin. Asioinnin päätteeksi asiakas skannaa ostoskäynnin päättävän viivakoodin pikakassa-alueen luona olevasta palautusseinästä, jonne asiakas jättää käsiskannerin. Lopuksi asiakas siirtyy (pika)kassalle maksamaan ostoksensa.
Palvelu on etenkin Euroopassa hyvin suosittu asioimismuoto ja Suomessa palvelua tarjoaa tällä hetkellä vain S-Ryhmä. Meidän Prismaan skannereita tulee 57 ja ne sijoitetaan Apteekin päädyn sisäänkäynnin yhteyteen.
